Rodzaje depresji

Rodzaje depresji

Są różne rodzaje depresji, ponieważ jest to jednostka chorobowa charakteryzująca się wielopostaciowością. W zależności od danego źródła jest od kilku do kilkunastu różnie rozumianych i interpretowanych przez lekarzy rodzajów depresji. Jakie formy depresji są najbardziej popularne i co oznaczają? Psychiatra odpowiada na te pytania.

Depresja poporodowa

To jedne z najczęściej dotykających kobiety rodzajów depresji. Występuje u jednej na sześć kobiet po porodzie. Często mylona jest ona z naturalnym obniżeniem nastroju, które ma miejsce najczęściej od drugiego do czwartego dnia po urodzeniu dziecka i skutkuje rozdrażnieniem, zmęczeniem, częstym płaczem bez przyczyny, poczuciem winy, brakiem chęci zajmowania się dzieckiem, wynikającym z przekonania o swojej nieudolności w opiece nad nim itp. Taki stan ma swój bezpośredni związek z hormonami, które w tym okresie są bardzo niestabilne i rozchwiane. Nastrój ten nie powinien trwać dłużej niż sześć tygodni, hormony uspokajają się, a wraz z nimi nastrój młodej mamy. Podczas tych sześciu tygodni nieoceniona jest pomoc i wsparcie rodziny. Jeśli jednak po tym okresie czasu zmęczenie, złość i smutek nie ustępują to możemy spodziewać się depresji poporodowej. Objawia się ona około 4-6 miesięcy po porodzie i powoduje zmęczenie, ciągły smutek, obniżony nastrój i brak chęci do zajmowania się dzieckiem, utratą poczucia czasu i płacz bez przyczyny. Podczas występowania tego rodzaju depresji możemy spodziewać się także bóli fizycznych np.: bóli głowy, brzucha czy pleców. Jeżeli zauważymy u siebie bądź u kobiety w naszym otoczeniu ten rodzaj depresji to należy koniecznie zwrócić się do specjalisty!

Depresja nerwicowa

Dla tego rodzaju depresji charakterystyczne jest trwające co najmniej kilka lat obniżenie nastroju. Osoby, które chorują na ten rodzaj depresji nie mają energii do życia, nie wykazują zainteresowania, nie potrafią się skoncentrować, skupić myśli i cieszyć z radosnych chwil. Przyczyn depresji nerwicowej jest wiele. Często jest ona spowodowana brakiem akceptacji w przeszłości, braku poczucia bezpieczeństwa w okresie dzieciństwa czy szokujących wydarzeń, które sprawiły, że chęć do życia osłabła. Często powodem są uwarunkowania genetyczne. Na tę chorobę najczęściej podatne są osoby między 20 a 30 rokiem życia, a do jej leczenia psychiatrycznego często włączane są środki farmakologiczne.

Depresja właściwa

Jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów depresji. Lekarze uważają, że przyczyn depresji właściwej nie należy upatrywać w środowisku zewnętrznym i że jest ona wywołana przez różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania w mózgu, systemu hormonalnego oraz nerwowego. W zależności od spadku bądź wzrostu danego hormonu pojawiają się różne myśli i obniżony nastrój. Depresja ta jest jedną z najsilniejszych form tej choroby. Powoduje dysfunkcje psychiczne i fizyczne. Obniżony nastrój sprawia, że chora osoba nie ma siły na wykonywanie prostych codziennych zajęć. Często wywołuje ona myśli samobójcze. Depresja właściwa wymaga leczenia psychiatrycznego, czasem nawet w szpitalu. W przypadku osób u których występują nawroty choroby mimo leczenia, powinny one przyjmować leki antydepresyjne przez całe życie.

Depresja sezonowa

Ten rodzaj depresji powoduje wyraźny smutek, senność, wzmożony apetyt, kłopoty z koncentracją, brak motywacji i złą samoocenę. Jest to jednak choroba nawracająca w określonych porach roku. Najczęściej spotykaną depresją sezonową jest depresja zimowa. Jednak są też przypadki depresji pory letniej. Taki rodzaj depresji jest krótkotrwały i przejściowy, jednak jeśli powtarza on się cyklicznie co rok powinniśmy zwrócić się z tym problemem do specjalisty. Ten rodzaj depresji występuje równie często co depresja właściwa

Różni ludzie, różne rodzaje depresji

Jak widać, są różne rodzaje depresji i różne przyczyny depresji. Niezależnie od tego, rodzajem mamy do czynienia i przez co został wywołany, depresji nie można lekceważyć. Należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć leczenie depresji!