przyczyny depresji

Przyczyny depresji – co ją wywołuje?

Zaburzenia depresyjne to wciąż narastający problem w świecie, w którym presja na wysokie zarobki, najlepszy status życia i piękny wygląd jest taka ogromna. Czy to prawda, że osoby o „słabszej” wytrzymałości psychicznej częściej zapadają na tę chorobę? Jakie są najczęstsze przyczyny depresji i czy powinniśmy obawiać się o własne zdrowie?

Płeć jest jedną z przyczyn depresji

Badania osób chorujących na depresję udowodniły, że to właśnie płeć żeńska znacznie częściej boryka się z tą chorobą. U kobiet depresja występuje dwukrotnie częściej niż u mężczyzn. I chociaż do tej pory naukowcy nie wyjaśnili dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy, to szukają jej w różnicach zarówno genetycznych jak i hormonalnych.

Przyczyny depresji wynikające z wieku

Ryzyko depresji u osób w wieku podeszłym jest dwukrotnie większe niż u osoby w wieku 30-40 lat. Wynika to z wieku czynników, takich jak: osamotnienie, poczucie asymilacji, niezrozumienia oraz nienadążania za wciąż zmieniającą się rzeczywistością. Często mówi się o „depresji wieku starczego”, która może wystąpić po stracie męża lub żony, bądź uświadomieniu sobie ilości minionego czasu. Taka depresja najczęściej występuje u osób starszych między sześćdziesiątym a dziewięćdziesiątym rokiem życia.

Samotni chorują częściej

Znacznie mniejsze ryzyko depresji naukowcy wykryli u osób, które żyją w związku. Osoby samotne, rozwiedzione, będące w separacji mają większą skłonność do nabycia depresji. Wynika to bowiem z dużo większej ilości nastrojów depresyjnych i braku możliwości dzielenia się na co dzień z bliską osobą swoimi uczuciami. Osoby samotne, które wolą tzw. „domowy tryb życia” znacznie łatwiej popadają w melancholijny nastrój, który, jeśli trwa dłużej, może przerodzić się w długotrwały smutek, a następnie w depresję.

Życie w ubogim środowisku nie nie jest przyczyną depresji

Chociaż jeszcze niedawno naukowcy uważali, że w środowiskach ubogich depresja występuje znacznie częściej niż w tych o wyższym statusie, to teraz odchodzi się od tego poglądu twierdząc, że przyczyny depresji nie są powiązane se środowiskiem życia. Presja otoczenia często wywiera gorszy wpływ na człowieka niż brak pieniędzy. Depresja może dotknąć każdego, nieważne z jakiego środowiska pochodzi, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z depresją, która jest uwarunkowana genetycznie.