objawy depresji

Czy mamy objawy depresji?

Przygnębienie, smutek, brak chęci do życia – objawy, które jedni nazwą jesiennym przesileniem, inni złym humorem. Niestety, mogą to być również objawy depresji. Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy depresji, by móc zacząć leczyć ją jak najwcześniej?

Jakie są pierwsze objawy depresji?

Poprzez wielopostaciowość depresji jej diagnoza, choć nie jest trudna, to jest często bywa niejednoznaczna. Zanim wybierzemy się na rozmowę do psychoterapeuty bądź psychologa pamiętajmy, że podstawowym objawem depresji jest poczucie gorszego nastroju utrzymujące się przez okres dwóch tygodni. W samym czasie powinniśmy zauważyć u siebie, bądź osoby potencjalnie chorej, kilka innych symptomów, takich jak: brak zainteresowania i zdolności przeżywania radości i przyjemności, bezsenność bądź nadmierna senność, utrata lub wzrost masy ciała, uczucie ciągłego zmęczenia, spadek poczucia własnej wartości, ciągłe poczucie winy, brak energii, brak koncentracji, a w skrajnych przypadkach myśli samobójcze oraz myśli o śmierci. Te objawy są dla popularnych rodzajów depresji takich jak depresja nerwicowa czy tzw. duża, inaczej endogenna.

Specjalistyczna diagnoza objawów depresji

Najlepszym rozwiązaniem, który pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości i rozpocząć leczenie depresji będzie wizyta u psychoterapeuty bądź psychologa, który fachowo będzie w stanie po kilku spotkaniach ocenić nasz stan. Równie dobrze pomoże nam psychiatraDopiero po takiej wizycie będziemy wiedzieć, czy mamy do czynienia z objawami depresji czy po prostu gorszym samopoczuciem. Jeśli osoba wykazująca objawy depresyjne nie chce udać się do gabinetu psychologicznego nie powinniśmy „na siłę” jej do tego zmuszać. Możemy przedstawić jej stosowne argumenty, przekazać swoją troskę o nią, natomiast zmuszanie nie przyniesie żadnych efektów.

Depresja a nastrój depresyjny

Nie martwmy się na zapas! Nie każdy zły humor, obniżony nastrój spowodowany niskim ciśnieniem czy jesienną aurą musi zapowiadać depresję. Nie lekceważmy jednak długotrwałych i ciągłych stanów depresyjnych trwających dłużej niż 2-3 tygodnie, gdyż takie zachowanie jest nierzadko początkiem tej choroby. Dlatego też, jeżeli stwierdzimy u siebie bądź kogoś z naszego otoczenie długotrwałe występowanie któregoś z objawów depresji jak najszybciej udajmy się do specjalisty.