Psychoterapia w depresji

Psychoterapia w depresji

W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem o tym, że jedną z form walki z depresją są elektrowstrząsy. Dziś napiszę o innym, mniej inwazyjnym sposobie walki z depresją jakim jest psychoterapia. Zapraszam do lektury!

Czy psychoterapia pomoże w depresji?

Według amerykańskich naukowców psychoterapia poznawcza jest jedną ze skuteczniejszych metod leczenia depresji, szczególnie tej przewlekłej. W porównaniu leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego i  skuteczność  była taka sam, jednak najistotniejsze jest to, że po 12 miesiącach nawrót choroby wystąpił tylko u 31% osób leczonych za pomocą psychoterapii a aż 76& u osób leczonych za pomocą leków.

Psychoterapia w depresji – metody leczenia

Psychoterapia w depresji ma prostą rolę. Jej zadaniem jest zamienienie negatywnych, często zafałszowanych przez chorobę myśli na obrazy i odczucia o pozytywnym zabarwieniu. Dobry psychoterapeuta dysponuje bogatym wachlarzem metod, dzięki którym poprze rozmowę osiągnie zamierzony efekt, czyli zmianę podejścia do świata, a co za tym idzie, wyleczenie depresji. Oczywiście niektóre umysły lepiej reagują na leki antydepresyjne, jednak….. jeżeli dość długo zmagamy się z depresją i nijak nie możemy jej pokonać, to oznacza to, że być może najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas nieinwazyjna psychoterapia.

Reasumując, każdy psychoterapeuta ma swoje indywidualne narzędzia do walki z depresją, ale wszyscy stosują tę samą metodę walki z depresją, czyli rozmowę.

Rola psychoterapii w leczeniu depresji

W początkowej fazie leczenia depresji psychoterapia jest zazwyczaj wsparciem metod farmakologicznych, sprowadza się do uświadomienia pacjentowi z jaką chorobą walczy. Dopiero z czasem rola psychoterapii wzrasta i staje się głównym orężem w walce z chorobą, aż staje się ona głównym narzędziem walki z chorobą. W okresie dłuższego czasu to właśnie ona odpowiada za wyleczenie depresji, oraz co najważniejsze, zapobiega jej nawrotowi!