leczenie depresji

Leczenie depresji

Leczenie depresji to sztuka ciężka i wymagająca wielkie wiedzy. Lekarze i specjaliści wciąż prześcigają się w tworzeniu różnych form leczenia tak częstej ostatnio depresji. I chociaż wciąż najlepsze efekty przynosi leczenie farmakologiczne i terapia, to warto poznać także inne metody, które mogą pomóc nam wyleczyć się z tej choroby.

Leczenie depresji klasycznymi metodami – farmakologia i psychoterapia

Psychoterapia jako jedno ze sposobów leczenia depresji, które jest skuteczne, a jednocześnie nie ma skutków ubocznych, jest najbardziej popularna i polega na stosowaniu różnego rodzaju technik terapeutycznych przez psychologa, które mają na celu zniwelowanie wszelkich zaburzeń natury psychologicznej. W leczeniu depresji psychoterapia jest traktowana jako środek wspomagający inne metody leczenia, głównie farmakologiczne. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwdepresyjnych (o różnym składzie w zależności od potrzeb). Ich działanie polega na zwiększaniu serotoniny i noradrenaliny. Dzięki czemu nastrój osoby chorej poprawia się. Jednak długotrwała terapia farmakologiczna nie obejdzie się bez skutków ubocznych. Większość leków, które przyjmowane są ciągle ma negatywny wpływ na wątrobę i inne organy w naszym ciele. Dlatego też psychoterapeuta może wymiernie pomóc w leczeniu depresji!

Leczenie depresji snem

Wśród innych, innowacyjnych metod znajduje się między innymi leczenie depresji snem. Ponieważ jednym z głównych objawów depresji jest bezsenność lub ciągła senność metoda ta polega na całkowitym lub częściowym pozbawieniu pacjenta snu nocnego. Metoda ta jest metodą wspomagającą leczenie, jednak kiedy pacjent wraca do nocnego snu poprawa nastroju zanika. Efekt takiego leczenia jest więc krótkotrwały.

Elektrowstrząsy jako alternatywna metoda leczenia depresji

Leczenie „prądem” tak w dzisiejszych czasach popularne sprawdza się także w kwestii depresji. Zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny. Chory przed zabiegiem jest znieczulany i dostaje lek, który rozluźnia mu mięśnie. Taki zabieg pacjent powinien powtórzyć około dwanaście razy i wykonywać go dwa, trzy razy w tygodniu. Metodę tę wykorzystuje się najczęściej wówczas, gdy pacjent nie reaguje pozytywnie na leki przeciwdepresyjne, bądź z jakiś powodów nie może ich przyjmować.

Operacyjne metody leczenia depresji

Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych i niebezpiecznych metod leczenia depresji. Polega ona na wykonaniu operacji, podczas której oddzielane zostają większości tkanek łączących przednią część kory mózgowej z resztą mózgu. Jest to kontrowersyjna metoda ze względu, nie tylko na możliwość zgonu, ale także nieprzewidywalność efektów operacji np. zmianę osobowości itp.